
U svijetu u kojem se bogatstvo sve više koncentrira u rukama nekolicine, pitanje o opravdanosti postojanja milijardera postaje sve aktualnije. Iako su milijarderi često percipirani kao pokretači inovacija i zapošljavanja, sve više političara i ekonomista propituje koliko je njihovo bogatstvo pravedno – i održivo.
Jedan od najglasnijih kritičara je Zoran Mamdani, član skupštine savezne države New York i član Demokratskih socijalista Amerike. Nakon političkog uzleta i pobjede nad bivšim guvernerom Andrewom Cuomom, Mamdani je postao čest gost u medijima. Na pitanje misli li da milijarderi trebaju postojati, odgovorio je: „Iskreno, to je previše novca u vremenu ogromne nejednakosti.“
Kapitalizam i granice bogatstva
Sjedinjene Američke Države, kao simbol kapitalizma, temelje se na ideji da svatko može izgraditi vlastito bogatstvo. No, Mamdani i slični kritičari upozoravaju da većina milijardera ne ostvaruje bogatstvo kroz redovite prihode, već kroz imovinu – što otežava njihovo oporezivanje. Jedini učinkovit način za smanjenje tog bogatstva, tvrde, jest masovno oporezivanje.
Povijest pokazuje da su takvi pokušaji već postojali. Tijekom Drugog svjetskog rata, predsjednik Franklin D. Roosevelt predložio je ograničavanje prihoda nakon oporezivanja na 25.000 dolara (današnjih milijun dolara). Iako prijedlog nije u potpunosti usvojen, Kongres je 1944. i 1945. godine postavio najvišu poreznu stopu na čak 94%.
Europski eksperimenti i suvremeni prijedlozi
U Europi su porezi na bogatstvo također bili prisutni. Švedska je, primjerice, imala porez na velika bogatstva između 1% i 3% sve do 2007. godine. Danas se ponovno razmatraju slične mjere, osobito u kontekstu rastuće nejednakosti. Tijekom predsjedničke kampanje 2020. godine, senator Bernie Sanders predložio je progresivni porez na bogatstvo iznad 32 milijuna dolara, koji bi dosezao 8% za bogatstvo iznad 10 milijardi. Prema njegovim procjenama, to bi prepolovilo bogatstvo američkih milijardera u roku od 15 godina.
Otpor i javno mišljenje
Unatoč tim prijedlozima, politička realnost ostaje izazovna. Trenutni američki predsjednik je milijarder, okružen drugim milijarderima, a Kongres je nedavno usvojio zakon koji dodatno štiti njihovo bogatstvo. U takvom okruženju, ideja o masovnom oporezivanju teško prolazi.
Ipak, javno mišljenje nije jednoznačno. Prema anketi agencije Harris, 54% Amerikanaca – uključujući 44% demokrata – smatra da ne bi trebalo postojati ograničenje koliko netko može biti bogat. Samo 27% ispitanika smatra da bi bogatstvo trebalo ograničiti ispod jedne milijarde dolara.
Izvor: Forbes