logo

Kako postati ‘vrijedan’ promaknuća

24.10.2013

Dobro proučite svoje vještine i napravite procjenu: pobrojite svoje vrline te prilike u kojima ste se iskazali na poslu.


1) Samoprocjena

Dobro promislite o svojim vještinama i napravite evaluaciju. Pobrojite svoje kvalietete i postignuća na poslu. Promislite o tome kako biste mogli popraviti svoje slabosti – upišite tečaj ili se informirajte o mogućnosti edukacije i dodatnog usavršavanja unutar tvrtke. Poradite na onim vještinama za koje pouzdano znate da su vam potrebne za promaknuće.

2) Istaknite se na sastancima

Ovo su situacije u kojima imate priliku pokazati nadređenima koliko vrijedite i da ste zainteresirani za napredovanje.

3) Budite pozitivni

Ako želite promaknuće, morate se istaknuti, postati prepoznatljivi. Po pozitivnom stavu, za početak.

4) Zauzmite se za sebe

Osluškujte kretanja u tvrtki i budite u tijeku s mogućnostima koje se otvaraju. Vaša zamolba mora biti među prvima – pokažite zainteresiranost.

5) Dolazite na posao na vrijeme

Nemojte računati na promaknuće, ako kasnite na posao. Ne pružate dobar primjer ostalima. Ako želite postati nadređeni, trebate dolaziti na posao prije ostalih.

6) Pokažite da volite svoj posao

Vaš rad mora poslati poruku da ste ponosni na ono što radite. Pokažite da uživate u svom poslu.

7) Počistite vlastito dvorište

Osoba koja želi napredovati mora imati besprijekornu karijeru, ali i privatni život. Imate neplaćene kazne za prekršaje? Riješite ih. Istekla vam je vozačka dozvola? Obnovite je. Itd.

8) Uložite u pismenost

Investirajte novac u pravopis ili rječnik. Proučavajte stručnu literaturu. Poradite na svojoj pismenosti i kvaliteti pismene komunikacije. Usvojite nekoliko novih riječ u svakodnevnom govoru.

9) Obratite pažnju na dress code

Ako niste do sada, vrijeme je da obratite pažnju na svoj stil odijevanja. Ako ‘ciljate’ na poziciju nadređenog, pokažite da je i vaš stil odijevanja ‘dostojan’ sastanaka s klijentima, ugovaranje poslova i sl.

10) Radite svoj posao

Čak i kada imate ‘praznog hoda’ u uredu, nemojte ga koristiti na pretraživanje internetskih stranica koje nemaju veze s vašim poslom. Poslove izvršavajte u okviru zadanih rokova.

11) Oprezno s društvenim mrežama

Ponekad znamo zaboraviti da poslodavci imaju običaj provjeravati naše profile na društvenim mrežama. Pripazite na sadržaj koji objavljujete.

12) Ponašajte se kao da je promaknuće neupitno

Pokušajte svaki dan dati najbolje od sebe na poslu. Čak i ako želite promaknuće, a ne postoje naznake da biste ga mogli dobiti. Poslodavac vas neće promaknuti ničim izazvan, ali vaše ponašanje na radnom mjestu i kvaliteta obavljenog posla mogli bi mu dati ideju da ste ‘vrijedni promaknuća’.

13) Znate li točno što želite?

Prije nego što vam itko spomene mogućnost promaknuća, vi sami morate znati zašto i kakvo promaknuće želite? Kakav će biti vaš doprinos: što biste mogli unaprijediti, kakve nove ideje imate, imate li osobine vođe?

Te informacije biti će vam posebno važne ukoliko sami inicirate temu i pred poslodavcem samoinicijativno izrazite želju za napredovanjem. Zanimat će ga koji su vaši motivi. Morate imati spremne odgovore. (M.M.)

Izvor: MojPosao


Usporedite svoju plaću

Besplatna personalizirana usporedba plaća.

Pristupite istraživanju plaća